Parę słów o firmie

Witamy na naszej stronie i zapraszamy do zapoznania się z ofertą
dotyczącą wykonania instalacji wentylacja płock mechanicznej z odzyskiem ciepła... Zapraszamy do współpracy!

Dlaczego rekuperacja?

Dlaczego warto mieć wentylację mechaniczną z rekuperacją?


Mniejsze rachunki za ogrzewanie


W przeciągu ostatnich kilkunastu – kilkudziesięciu  lat nastąpiła kolosalna zmian w świadomości inwestorów budujących swoje wymarzone domy. Nikt już nie kwestionuje konieczności obniżania współczynnika przenika ciepła ścian, stropów, dachów czy okien. Nadal jednak niewiele osób zwraca uwagę na straty ciepła jakie powoduje wentylacja grawitacyjna. Tymczasem w nowo realizowanych czy termomodernizowanych budynkach wentylacja grawitacyjna odpowiada za ucieczkę około 50% wytwarzanego ciepła. Wynika to z tego, że wytworzone przez system grzewczy ciepło musi pokryć nie tylko straty przez przegrody zewnętrzne, czyli ściany, dach, podłogę i okna, ale znaczna część tej energii cieplnej potrzebna jest też do podgrzania świeżego powietrza, które w procesie wentylacji grawitacyjnej napływa do domu w miejsce zużytego. W wentylacji mechanicznej chłodne powietrze czerpane z zewnątrz jest ogrzewane w wymienniku ciepła rekuperatora. Potrzeba więc mniej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Daje to niższe koszty ogrzewania domu - oszczędności mogą sięgnąć nawet 50%, dla budynku dobrze ocieplonego.
 

Stała wymiana powietrza w domu


Wentylacja polega na usuwaniu z wnętrza zużytego powietrza przez przewody wentylacyjne i napływ w to miejsce świeżego. W przypadku wentylacji grawitacyjnej „siłą napędową” jej działania jest różnica temperatur – ogrzane (a przez to lżejsze) powietrze ucieka przez kratki wentylacyjne na zewnątrz, a w jego miejsce napływa chłodniejsze powietrze z zewnątrz. Ze względu na różnicę temperatur zimą proces ten jest bardzo intensywny, co prowadzi to dużych strat ciepła. Aby je ograniczyć, mieszkańcy uszczelniają okna, a nawet zaklejają kratki wentylacyjne. Powoduje to całkowity brak świeżego powietrza w domu. Z kolei latem, kiedy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz jest małą lub wręcz temperatury na zewnątrz są wyższe niż wewnątrz wentylacja grawitacyjna zanika. Takich problemów nie ma, gdy zastosujemy nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną, w której wymiana powietrza jest stała bez względu na pogodę i której intensywność możemy w prosty sposób kontrolować.
 

Dodatkowo dzięki wentylacji mechanicznej:


 • zapewniamy sobie stały i nieprzerwany napływ świeżego powietrza z zewnątrz. Dostarczane powietrze jest filtrowane, więc do domu nie przedostają się owady, kurz uliczny, pyłki kwiatów czy roztocza, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie.
   
 • zwiększamy nasze poczucie bezpieczeństwa. Aby mieć świeże powietrze w domu nie musimy otwierać okien, co nocą lub podczas naszej nieobecności niesie za sobą określone ryzyko
   
 • na bieżąco usuwamy zużyte powietrze, a wraz z nim nieprzyjemne zapachy powstałe podczas przygotowywania posiłków, szkodliwe związki chemiczne wydzielane przez wykładziny, płyty meblowe, farby itp., dym papierosowy i inne
   
 • wraz z usuwanym zużytym powietrzem pozbywamy się również nadmiaru wilgoci – nie mamy problemów z zaparowanymi oknami w domu ani z lustrem w łazience (zwłaszcza po kąpieli), a na ścianach nie pojawia się pleśń
   
 • taka wentylacja zapewnia też ciszę w domu - przy zamkniętych oknach nie słychać ulicznych hałasów
   
 • wentylacja mechaniczna ułatwia dostosowanie projektu domu do naszych potrzeb. Często zdarza się, że na etapie adaptacji projektu budowlanego chcemy zmienić lokalizację lub wprowadzić dodatkowe pomieszczenie, które wymaga kanału wentylacyjnego (łazienka, WC, kuchnia, garderoba), co w przypadku wentylacji grawitacyjnej pociąga za sobą konieczność wykonania dodatkowego komina lub konieczność lokalizowania nowego pomieszczenie w sąsiedztwie komina już istniejącego. W przypadku wentylacji mechanicznej jej rozbudowa o dodatkowy anemostat wywiewny nie stanowi żadnego problemu.
   
 • jeżeli zdecydujemy się na wykonanie wentylacji mechanicznej na etapie projektu możemy wówczas zrezygnować z części, lub w określonych przypadkach ze wszystkich kominów w domu. Unikamy w ten sposób lub redukujemy ilość przejść kominów przez pokrycie dachu.